Profilaktyka

Odrobaczenie

Pierwsze odrobaczenie psów przeprowadza hodowca w wieku 3 tygodni, kotów w drugim tygodniu życia, a następnie powtarza za 2 tygodnie.

Szczenię, które trafia do nas w wieku 6-8 tygodni po kilku dniach adaptacji (przyzwyczajenie do nowego środowiska i sposobu żywienia) powinno być ponownie odrobaczone, a po tygodniu lub dwóch poddane szczepieniu. Wszystkie zabiegi profilaktyczne powinny zostać odnotowane w książeczce zdrowia zwierzęcia.

Szczepienia profilaktyczne

Szczepienia mają za zadanie długotrwałe zabezpieczenie zwierzęcia przed
zachorowaniem na określone choroby. Należy pamiętać o regularnym szczepieniu:

  • Psów
    Najczęściej szczepienie zabezpiecza psa przeciwko najgroźniejszym, chorobom zakaźnym: nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (choroba Rubartha) oraz w zależności od zwiększonego ryzyka przeciw leptospirozie, parainfluenzie, koronawirozie lub boreliozie Po ukończeniu 3 miesiąca życia istnieje obowiązek zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie, która jest chorobą groźną również dla człowieka.
  • Kotów
    Szczepienie kotów powinno się wykonywać po zaniknięciu odporności biernej przekazanej przez matkę w wieku około 8 tygodnia życia. Szczepimy przeciwko szeroko rozpowszechnionym i bardzo zaraźliwym chorobom: katarowi kociemu i kaliciwirozie. Dodatkowo w zależności od wskazania wykonujemy szczepienia przeciwko białaczce, grzybicy skórnej i chlamydiozie.

    Mimo, że nie ma ustawowego obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, zaleca się jego wykonanie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że naturalnym rezerwuarem wścieklizny są między innymi drobne gryzonie na które polują koty.

  • Królików
    Szczepienia przeciwko śmiertelnym chorobom królików:
    - myxomatozie zaleca się przeprowadzić po ukończeniu przez nie 4 tygodni życia, a powtórzyć 3 tygodnie później. Szczepienia przypominające należy wykonać po czterech miesiącach.
    - pomorowi królików (krwotoczne zapalenie jelit) zaleca się wykonywać od 7 tygodnia życia, a powtórzyć po 2-3 tygodniach.
  • Fretek
    Fretki szczepimy przede wszystkim na śmiertelną dla nich nosówkę. Pierwsze szczepienie wykonuje się u fretki w wieku ok 6-8 tygodni, drugie i trzecie w odstępach miesięcznych, a kolejne co roku. Jeśli fretka wychodzi na dwór i może mieć kontakt z innymi zwierzętami dobrze jest zaszczepić ją również przeciwko wściekliźnie. Z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji poszczepiennej warto pozostać w gabinecie przez pół godziny po wykonaniu zastrzyku.

Przy pierwszej wizycie zwierzęcia zakładamy mu kartotekę a właściciel otrzymuje książeczkę zdrowia. Kolejne szczepienia przypominające i ich zakres w zależności od sytuacji epidemiologicznej ustala lekarz weterynarii prowadzący zwierzę.

Uwaga: nie powinno się szczepić zwierząt chorych, zarobaczonych oraz suk, kotek, fretek i królic ciężarnych.